RU  UA
ГлавнаяО заболеванииДиетаКонсультацияРецептыФорумБлогиНовостиМастерклассФКУ АкадемияКонтакты
Разделы
Подписка
подписка на новости Получайте новости на e-mail подписавшись на наши рассылки:

Новости Украинской ФКУ организации

Подписаться письмом

ОЦІНКА ПСИХОМОТОРНОГО РОЗВИТКУ ДИТИНИ РАННЬОГО ВІКУ

Вік, міс.МоторикаСтатикаСенсорні реакціїМоваЕмоції та соціальна поведінка
1Фізіологічний гіпертонус м’язів зменшується, атетозоподібні рухи кінцівок до кінця місяця згасають. Виражені безумовні рефлекси: хоботковий, смоктальний, хватальний, Моро, Бабкіна, повзання1.Починає тримати голову по декілька хвилин в горизонтальному положенні, лежить на животі наприкінці місяця.З'являється короткотривале розглядання зовнішнього середовища та слухове зосередження.Поява гуління поодинокими звуками наприкінці місяця, вимовляє голосні звуки між «а» і «є».Реагує незадоволенням на сильні звукові та світлові подразники. Побачивши обличчя, на мить зупиняється на ньому.
2Повертає головою в різні боки.Починає тримати голову декілька хвилин і в вертикальному положенні.Тривала зорова реакція за предметом, який рухається. Зосередження на звук.Часте, коротке гуління.Реагує усмішкою на розмову. Фіксує погляд на обличчі, яке рухається.
3Починають зникати більшість безумовних рефлексів (пошуковий, хоботковий, Бабкіна, хватальний). Тягнеться за іграшкою. Нормалізується м'язовий тонус.Добре тримає голову.У відповідь на звукові подразники та яскраві предмети з'являється зосередження, активна реакція.Часте, тривале гуління. Перші складові ланцюжки «р-р-р»Відповідає комплексом пожвавлення у відповідь на емоційне спілкуванняСоціальна посмішка.
4З'являються спрямовані рухи рук: все краще бере іграшку. Повертається із спини на бік. Зникає більшість безумовних рефлексів (Моро, хватальний, повзання).В вертикальному положенні з'являються перші прояви опори ногами. В положенні на животі - впевнена опора на передпліччяОкрім чіткої уваги на звук, предмети, характерним є комплекс пожвавлення при зустрічі з рідними людьми. Вперше починає впізнавати маму. Розглядає іграшку в своїй руці.Часте, тривале, співуче гуління різними звуками. З’являються змично-губні приголосні «м, б», викрики радості.Голосне сміється у відповідь на емоційне словесне звернення.
5Починає повертатися із спини на живіт. Тягнеться рукою до іграшки і торкається до неї.Стоїть при підтримці за підпашки, спирається на кінчики пальців.Окрім все більш чіткої реакції на звуки, характерним є оральна увага на яскравий предмет. Перші прояви розпізнавання своїх та чужих людей, радість при появі іншої дитини.Ритмічні складові ланцюжки.Радіє дитині, бере у неї з рук іграшку, реагує на строгі та ласкаві інтонації. Голосно сміється, коли до неї звертаються.
6Активно повертається із спини на живіт, починає повертатися із живота на спину. Хапає цілеспрямовано запропоновану іграшку, перекладає з однієї руки в іншу.В положенні на животі спирається на витягнуті руки або повністю відкриті долоні. Починає сідати через поворот набік, спираючись на руку.Все більш адекватна реакція при появі матері, батька та чужої людини. Слідкує за іграшкою, яка впала донизу.Балакання: послідовне приєднання різноманітних виразних складів із зміною сили звуку та висоти тону.Емоції диференційовані, тягне руки, щоб взяли на руки. По-різному поводить себе із знайомими та незнайомими.
7Лежачи на спині, грається ногами (координація «рука- нога»). Перекладає іграшки з одного місця на інше, з руки в руку.Сидить з прямою спиною. При підтримці за тулуб, на твердій основі пружинить (танцює).Намагається дістати предмет, якщо це можливо зробити, змінивши положення тіла.Продовжує балакання.Включається в гру, повторюючи дорослих, змучившись. Починає вимагати  уваги самої близької людини (найчастіше матері).
8Хапає кожною рукою по кубику і довільно тримає їх нетривалий час.Повзає на животі (по-пластунськи, як тюлень), переставляючи вперед руки. Самостійно лягає, сідає, піднімається.При відповідному вихованні показує ручками «до побачення», «тосі-тосі», «ладушки». Киванням голови показує «так», заперечення «ні».Добре лепече, ясно вимовляє звуки «ба»,«ма», «да».Адекватні емоційні реакції у відповідь на спілкування. Спостерігає за діями інших дітей, сміється, лепече.
9З різними іграшками може самостійно гратися. Навмисне скидає предмет.Розгойдується на руках і колінах. Сидить вільно. При підтримці за руки стоїть.Адекватно відповідає діями на прості запитання та прохання «дай мені ляльку», «посидь тут». Знає своє ім'я. Реагує на музикальні звуки танцювальними рухами.Чітке подвоєння складів.Легко вступає в контакт на емоційному, ігровому, словесному рівнях. Повторює дії інших дітей.

 

10Кількість цілеспрямованих рухів збільшується: складає пірамідку, кладе іграшки на місце, закриває ящики та ін. «Пінцетний» захват: бере маленький предмет витягнутим вказівним і великим пальцями.Можна вести, підтримуючи за одну руку. Повзає на поверхнях різної висоти, багато дітей самостійно стоять, підтримуючись за будь-який предмет.Все більш виражені та збагачені вказані прояви. Повторює рухи дорослих «розмовляє по телефону», «помішує кашу». Спеціально кидає іграшку.З'являються перші слова, які дитина розуміє, в словарному запасі декілька слів. Вступає в діалог, правильне в звуковому плані повторення відомих складів.Емоційний стан чітко проявляється різноманітними мімічними рухами, голосовими реакціями. Реагує на все нове, дивується. Грається з дітьми однією іграшкою.
11«Щипцевий» захват: захватує маленький предмет, подушечками зігнутого вказівного і великого пальців.Повзає на руках і колінах з перехресною координацією. Стоїть без опори. Робить кроки вперед, при підтримці за обидві руки.Виконує прості вимоги та прохання. Орієнтується в поняттях «можна», «не можна», розуміє заборони:«сиди тихо», «не бери». У дитини з’являються перші друзі, з якими вона грається.Кількість односкладових слів витісняється двоскладовими. Вживає слова спрощеного варіанту «ляля», «нозя», «цяця».Махає рукою на прощання. Радіє приходу дітей. Вибіркове відношення до дітей.
12Може гратися іграшками годину і більше.Ходить вздовж меблів, при підтримці за одну руку, або самостійно.Виконує все більш складні вимоги та прохання, розуміючи їх. Кількість проявів реакції на зовнішнє середовище збільшується.Мовний запас 8-12 слів.Протягує іншій дитині іграшку, супроводжуючи це сміхом та лепетом. Шукає іграшки, які заховані, за проханням обнімає батьків, прагне схвалення, підтвердження свого успіху близькою людиною.

ОЦІНКА  ПСИХОМОТОРНОГО  РОЗВИТКУ  ДИТИНИ  ДРУГОГО  РОКУ  ЖИТТЯ

Віковий інтервалАктивна мова граматикаАктивна мова запитанняСенсорний розвитокГраРухиНавичкиЕмоції, соціальна поведінка
1 рік 1 місяц- 1 рік 3 місяціРеагує на схвалення або заборону. Шукає на прохання предмет, яким тільки що грались.Говорить подвійні або поодинокі склади зі змістом. Говорить осмислені слова з двома різними голосними.Орієнтується в двох контрастних величинах, формах предметів: «велике» і «маленьке». Співвідносить, порівнює властивості предметів. За зразком дорослого з 2-3 кольорових кульок, кубиків обирає  предмет потрібного кольору.Відтворює в грі раніше завчені дії з предметами: годує ляльку, нанизує кільця на стержень.Ходить тривало, не присаджується, міняє положення тіла, нахиляється, повертається.Самостійно їсть густу їжу  ложкою.Появляється співпереживан- ня, втіха. Використовується слово ні, не погоджуючись.
1 рік 4 місяці- 1 рік 6 місяцівВідбирає предмети за певними ознаками при словесному розумінні.Називає предмети та дії в момент зацікавле- ності.Орієнтується в 3-4 контрастних формах предметів (куб,  куля, цеглини, призма).Відображує в грі  окремі дії, які часто спостерігає. Возить за мотузку машинку, будує будиночок  з кубиків.Переступає через паличку, яка лежить на підлозі (без підтримки). Переступає приставним  чи почерговим кроком з палиці при підтримці за руку.Самостійно їсть рідку їжу ложкою.Використовує «так». Починає розрізняти речі за приналежністю різним членам родини: бабусині окуляри, мамина сумка. Починає уважно придивлятися у своє зображення  в дзеркалі, ідентифікує його з собою.
1 рік 7 місяців - 1 рік 9 місяцівРозуміє питання дорослого про події, які зображені на картинці.Під час гри, словами та двослівними реченнями вказує свої дії.Диференціює 3-4 форми предметів, орієнтується в кількісних характеристиках «багато, мало».Відображує нескладні сюжетні побудови - перекриття типу ворота, хатки, лавочки.Переступає через паличку, або перешкоду висотою 5 см.Частково знімає одяг за допомогою дорослих (черевички, шапку).Допомагає в простій роботі (за інструкцією). Імітує дії дорослих з побутовими предметами.
1 рік 10 місяців- 2 рокиСлухаючи розповіді дорослого розуміє (без показу) події, які знайомі, уявляє людей.При спілкуванні  з дорослими користується 3-х слівними реченнями, вживаючи іменники та займенники.Підбирає по зразку та слову 3-4 контрастних кольори, сумішщає предмети та їх частини за формою, розміром, кольором.В грі відтворює ряд послідовних дій.Переступає через палицю або  перешкоду  висотою 10 см.Частково одягає одяг (черевички, шапку, шкарпетки).Активно використовує жести. Гостра реакція на відсутність матері. Дитина починає описувати свої дії: Я сідаю, моя іграшка.

ОЦІНКА  ПСИХОМОТОРНОГО  РОЗВИТКУ  ДИТИНИ  ТРЕТЬОГО  РОКУ  ЖИТТЯ

 

Віковий інтервалАктивна мова граматикаАктивна мова запитанняСенсорний розвиток        ГраРухиНавичкиЕмоції, соціальна поведінка
2 роки - 2 роки 6 місяцівГоворить складними реченнями більше 3-х слів.Починає вживати складні підрядні речення.За зразком складає складні геометричні фігури. Під- бирає за зразком різні предмети 4-х кольорівГра має сюжетний характер. Дитина відображує взаємозв'язок і послідовність дій із навколишнього життя. Самостійно робить прості сюжетні побудови  та називає їх.Переступає без підтримки через палицю чи перешкоду висотою 15 см.Повністю одягається, їсть акуратно.Знає частини свого тіла і називає їх (голова, очі, ніс). Дитина може повідомити про свій стан.
2 роки 6 міс. - 3 рокиЗ'являються питання «де?», «куди?»Появля- ються питання «чому?». «коли?»В своїй діяльності вірно використо- вує геометричні фігури за призначенням Називає 4 основні кольори.Появляються елементи рольової гри. Вводить у гру замість себе іграшку. Появляються складні сюжетні перебудови. За допомогою пластиліну, олівця зображує прості предмети та називає їх. Може гратися з одноліткамиПереступає без підтримки через палицю чи перешкоду висотою 20 см.Самостійно одягається, може защипнути ґудзики, зав'язати шнурівки з незначною допомогою дорослого. Користується серветкою.З'являється розуміння та використання в мові займенників «я», «моє», «ти», «твоє». Має уяв лення про статеву належність.