RU  UA
ГлавнаяО заболеванииДиетаКонсультацияРецептыФорумБлогиНовостиМастерклассФКУ АкадемияКонтакты
2010-07-14

up.jpgГолодні діти і МОЗ: спецхарчування п'ятий день стоїть на складі

up_article2_1.jpgУкраїнський міністр охорони здоров'я досі залишається на своїй посаді і не зробив заяви про відставку.

Двічі публічно, на камеру, Зіновій Митник запевняв суспільство, що дітям до виповнення чотирьох років, у яких не засвоюється білок, які не можуть їсти геть нічого, окрім овочів та фруктів близько 300 грамів на день, відповідне спецхарчування держава забезпечила в достатній кількості.

Насправді, міністерство провело один-єдиний нерезультативний тендер, про що писала "Українська правда. Життя".

Ще у п'ятницю один з благодійників-дистриб'юторів передав МОЗ 251 банку спецхарчування для хворих на фенілкетонурію дітей віком до 1 року, цю цифру він підтвердив і журналістам.

"Я чув, що зараз йде розподіл харчування, яке компанія надала безкоштовно МОЗ і вони збираються його у вівторок доправляти. Але за інформацією, яка є в мене, МОЗ планує доправляти харчування лише у віддалені регіони, а батькам ближніх областей доведеться їхати за ним самотужки. Здається, це пов'язано з транспортними проблемами", - повідомило близьке до МОЗ джерело у приватній бесіді.

У міністерстві проблеми з арифметикою й підрахунком виникли не лише при розподілі харчування, яке тягнеться п'ятий день. За офіційною інформацією від міністерства, вони отримали не 251 а 236 банок, що на 15 банок менше.

Цієї кількості одній дитині вистачило б майже на 4 місяці. Вартість однієї банки складає від 1 до майже 2 тисяч гривень, стверджують батьки.

Щоправда, коли представники ЗМІ у понеділок уточнювали інформацію щодо кількості банок, прес-служба МОЗ поквапилась оновити текст старого прес-релізу і цифру 236 виправили на 251.

Батьки знають причини проблем в арифметиці і пояснили причину розходжень журналістам.

"Вони видали цю інформацію тоді, коли не отримали реально допомоги. Були лише усні домовленості. Проблема не була вирішена державою взагалі. Чиновники виглядали не кращим чином. ЗМІ підняли скандал. От прес-служба і написала, що харчування вже передали, спіть-бо спокійно. Але коли з'явився прес-реліз, нічого ще не отримали, жодної банки", - пояснює арифметичні розходження Олена, мати дівчинки, хворої на фенілкетонурію.

Чиновники міністерства пояснили, чому дітки, хворі на фенілкетонурію, голодні сьомий місяць.

 "МОЗ отримало на дані потреби 2,3 млн. грн., що сягає рівня 2009 року та не дає можливості забезпечити на 100 % потребу регіонів за рахунок централізованих закупівель. У зв'язку із завищеними представниками фірм та компаній ціни на 22 % в порівнянні з 2009 роком Тендерним комітетом торги відмінені та визнані такими, що не відбулись", - йдеться в офіційному повідомленні МОЗ.

Раніше прес-служба МОЗ стверджувала, що собівартість ліків здорожчала у порівнянні з 2009 роком у 2 рази, а не на 22 %. Дистриб'ютори стверджують, що ціна зросла у порівнянні з минулим роком на 16 %.

В офіційному повідомленні від Міністерства охорони здоров'я також йдеться про те, що тендер проведуть лише наприкінці липня.

У понеділок, щоправда, до Житомирщини надійшло 100 банок спецхарчування, але чиновники МОЗ тут ні до чого. Народна депутатка, побачивши статтю на "Українській правді. Життя" розчулилась, терміново закупила й направила цю допомогу, придбану власним коштом, в область.

Діти від 1 до 4 років в решті регіонів України і далі залишаються без спецхарчування і в прямому смислі слова голодують сьомий місяць.

Зараз відбувається зустріч батьків, які очолюють громадську організацію по захисту дітей хворих на фенілкетонурію з Оленою Лукаш та кількома народними депутатами щодо створення окремого закону стосовно тендерних закупівель спецхарчування.

Оновлено: У вівторок зранку батьки хворих дітей мали зустріч з працівником адміністрації президента Оленою Лукаш - зокрема, вона переказала їм відповідь міністра охорони здоров'я на свій запит.

За словами Лукаш, міністр назвав проблему хворих дітей надуманою і додав, що цим дітям взагалі не потрібне ніяке лікувальне харчування, вони мають їсти овочі та фрукти, там є все необхідне для життєдіяльності, а батьки лобіюють інтереси виробників.

Батьки такою позицією обурені й вимагають відставки міністра. Їх вразила дворазова брехня стосовно того, що харчування закуплене, і його заявою, яку озвучила Олена Лукаш, що держава не має проводити ці закупівлі.

"Виходить, усі ці 25 років держава марнувала свої кошти, а сьогодні міністр Митник це усвідомив і знайшов на чому можна не марнотратствувати і заощадити", - обурюється одна з мам.

Щоб з'ясувати, чи можуть новонароджені й діти до 4 років обходитись лише овочами та фруктами довелося звернутися до кваліфікованого генетика.

"Щодо новонароджених, які їдять фрукти й овочі, це феноменально. Я таких за всю практику не зустрічала. А діти, скажімо в рік повинні отримувати норму 29 грамів білка. Малеча, яка хвора на фенілкетонурію, може отримати лише 7 грамів. Недостачу в 22 грами вона повинна отримувати з лікувального харчування. Інакше 76 % добової норми вона недоотримує. Це проста арифметика", - пояснює деталі денного раціону генетик, який побоюється розправи й бажає залишитись неназваним.

"Діти будуть голодними, відставати в розвитку і щонайгірше мала дитина інстинктивно буде шукати собі харчування й поза батьківські очі їсти заборонене. Результатом неодмінно буде деградація. Якщо ж вони просто будуть недоїдати, то йде процес розпаду власних білків, організм починає їсти самого себе, відбувається інтоксикація", - додає фахівець.

У понеділок на рахунок до громадської організації надійшло 400 гривень: по 100 гривень від 4 людей.

Адрес статьи в интернете: http://life.pravda.com.ua/health/2010/07/13/53615/

По материалам pravda.com.ua